این مطلب ۴۴ بار خوانده شده
کریم زینی وند در مصاحبه با خبرنگار بسیج لرستان اظهار داشت:

کریم زینی وند: نیروی انسانی بزرگترین سرمایه در عرصه اقتصاد مقاومتی است

اقتصاد مقاومتی از دو کلمه اقتصاد و مقاومت تشکیل شده است که از لحاظ لغوی کلمه ی اقتصاد به معنای میانه راه رفتن و میانه روی در هر کار است.

کریم زینی وند در مصاحبه با خبرنگار بسیج عشایری استان لرستان گفت: اقتصاد مقاومتی از دو کلمه اقتصاد و مقاومت تشکیل شده است که از لحاظ لغوی کلمه ی اقتصاد به معنای میانه راه رفتن و میانه روی در هر کار است. اما معنی اصطلاحی اقتصاد عبارتست ار علم مربوط به بررسی چگونگی تولید، توزیع و مصرف کالاها و همچنین علم مربوط به بررسی نتایج اینگونه فعالیت هاست . کلمه ی مقاومت از لحاظ لغوی به معنای ایستادگی کردن و با کسی در امری برابری کردن می باشد اما از لحاظ اصطلاحی به معنای عدم تسلیم در مقابل زور و اجبار حریفی که می خواهد قدرت خود را به رخ بکشد و ازطریق قوه ی قهریه و انواع تهدید و تطمیع، سازش را به حریف تحمیل نماید . مقاومت می تواند در عرصه های سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و .. باشد.

وی گفت:  با نگاهی به بیانات رهبری در سالهای اخیر به اهمیت این مسئله پی خواهیم برد. نگرانی های مقام معظم رهبری در این موضوع در سخنانش به روشنی مشاهده می شود. نامگذاری سالها با عناوینی همچون «نوآوری و شکوفایی»، «اصلاح الگوی مصرف»، «همت مضاعف و کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی» و «تولید داخلی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی» ، همگی اهمیت این مسئله را نشان می دهد. بعد از جنگ اقتصاد رفاه را در پیش گرفتیم. دنبال اقتصاد بی‌رویه‌گری رفتیم که نتیجه‌اش مصرف‌گرایی شد. به هر حال می‌توانستیم از سرمایه‌ی فکری و مدیریتی جنگ استفاده کنیم. شاید اگر از آن‌ها استفاده می‌کردیم هم‌اکنون وابستگی به درآمدهای نفتی نداشتیم؛ که در حال حاضر قطع این وابستگی ما را به زحمت می‌اندازد. با گذشت قریب به سی و سه سال از انقلاب اسلامی ایران هنوز اقتصاد ما بالای ۶۰ درصد وابسته به نفت است، این یعنی اینکه نگرش‌مان نسبت به اقتصاد غیرمقاومتی بوده است و در ارتباط با مباحث اقتصادی تا حدودی ضربه پذیر ظاهر شده ایم و به همین خاطر است که موضوع اقتصاد مقاومتی هم اکنون به عنوان یک گفتمان در جامعه ما مطرح شده است تا بتوانیم آنچه را که در این سالها از آن جا مانده ایم جبران کنیم.

وی در ادامه گفت: یکی از زمینه های پیروزی ما در این میدان اندوخته های خدادادی کشورمان است. به فضل الهی در مسئله نفت و گاز و معادن در سطحی مطلوب قرار داریم که باید ازآنها به نحو احسن بهره برداری کنیم. در بحثاین منابع،تک محصولی نبودن(کاهش وابستگی به درآمدهای نفت و گاز) وجلوگیری از خام‌فروشی نفت باید مورد توجه قرار گیرد. بزرگترین سرمایه ما در این عرصه نیروی انسانی است که باید از این نیرو در بهبود وضعیت کشورمان استفاده کنیم. کشور ایران از معدود کشورهایی است که دارای نیروی انسانی جوان با بهره هوشی و توانایی علمی بالا است که باید با ایجاد انگیزه در آنها از این نیرو به خوبی بهره گیری کنیم. اگر می خواهیم شعار بنیادین انقلاب اسلامی ایران یعنی « استقلال، آزادی, جمهری اسلامی» را همچنان سر دهیم باید استقلالمان را حفظ کرده و وابستگی به غیر نداشته باشیم که تحقق این امر جز با کار و تلاش متکی به دین و مکتبمان امکان پذیر نیست. ما باید ازظرفیت ها و منابع داخلی حدکثر استفاده را برده و اندوخته هایمان را به روز کنیم. علیرغم وجود تحریم ها و فشارهایی که برکشورمان است اگر این راهبرد در پیش گرفته شود مطمئنا پیروز خواهیم شد و دیری نمی پاید که این فشارها از بین می رود زیرا نیاز دشمن به ما از خیلی جهات بیشتر از نیاز ما به آنهاست.

وی گفت: ما در استان لرستان ظرفیت های بومی زیادی داریم که باید به طور جد به آنها پرداخته و مورد بهره برداری قرار داد. یکی از این موارد در استان ما تولید گوشت قرمز است که استان ما چهارمین استان تولید گوشت قرمز در کشور است. استان لرستان همچنین از لحاظ منابع آبی در سطح مطلوبی است به گونه ای که حدود ۴۰ درصد از آب کشور در استان ما است و بیش از ۴ هزار جشمه در استان داریم. صنایع دستی در استان نیز از مباحثی است که مسئولین باید به جد به آن بها داده و به آن بپردازند . در بحث کشاورزی نیز دارای ظرفیت بالایی هستیم و با وجود عمده فارغ التحصیلان رشته کشاورزی در استانمان باید حداکثر استفاده ازاین ظرفیت را داشته باشیم.

وی گفت: با توجه به بیان آیت الله شهید بهشتی که فرمودند: دانشجویان چونان موذنانی هستند که اگر بخوابند نماز جامعه قضا می شود، رسالت دانشجو در این زمینه نیز مهم و سنگین است. دانشجویان ما باید با القای روشنگری به جامعه در عرصه ی اقتصادی و پرورش نیروی همطراز انقلاب برای خدمت در این عرصه ی مهم به پیشبرد هرچه سریعتر این مسئله کمک نمایند. دانشجویان و خاصه دانشجویان بسیجی نیز در این دو مأموریت به خوبی وارد عرصه شدهو با فعالیتهایی مانند نشست های فکری، کرسی های آزاد اندیشی، ورود به نشریات، شناسایی نخبگان علمی، همکاری با اساتید به تکلیف خود در این عرصه به خوبی عمل می کنند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات