این مطلب ۳۸۸ بار خوانده شده
بسیج عشایری لرستان /

پل شاپوری (طاقِ پیل اِشْکِسَّه )

بسیج عشایر : این پل در قسمت جنوبی شهر خرم آباد واقع شده است. و عامل ارتباط غرب استان ( طرهان ) با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون ( پایتخت ساسانیان ) بوده است .

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری از لرستان ،پل شاپوری (طاقِ پیل اِشْکِسَّه ) پلی عظیم و دیدنی مربوط به دوره ساسانی وبه شماره ۱۰۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


این پل در قسمت جنوبی شهر خرم آباد واقع شده است. و عامل ارتباط غرب استان ( طرهان ) با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون ( پایتخت ساسانیان ) بوده است . احتمالاً جهت توزیع آب نیز مورد بهره برداری قرار می گرفته است. طول پل ۳۱۲ متر،و ارتفاع آن۷۵/۱۰ متراست که از ۲۸چشمه طاق و ۲۷پایه تشکیل شده است سطح هرپایه ۶۱ متر و فاصله بین دو پایه ۵/۷ متر است . پنج چشمه طاق پل سالم بوده و مابقی بر اثر عوامل طبیعی تخریب گردیده است . چشمه طاقهای پل بصورت جناقی ساخته شده و سبک سازی پل در قسمت طولی پل در زیر روگذر پل صورت گرفته است و پایه های پل و موج شکنهای آن به صورت لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده است . مصالح پل را سنگهای قلوة رودخانه ای و لاشه سنگ در چشمه طاقها و از سنگ های پاکتراش در قسمت پایه ها استفاده گردیده است .کف پل سنگ فرش است. نوع سنگ فرش,سنگ بلوک قرمز است که در اثر فرسایش آب از صورت کادر بودن خارج شده است .


 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات