کربلای چهار، نقطه تقابل با دشمن در جنگ اقتصادی

جمعه, 10/15/1391 - 13:55
کربلای چهار، نقطه تقابل با دشمن در جنگ اقتصادی
کربلای چهار، نقطه تقابل با دشمن در جنگ اقتصادی
عملیات کربلای 4 از جمله عملیات‌های آفندی گسترده رزمندگان اسلام در دفاع مقدس است که باعث ثبت و ضبط برگ زرین دیگری از یاد و خاطره دلاوری‌ها و رشادت‌های جوانان این مرز و بوم درتاریخ میهن اسلامی گردید.

به گزارش بسیج عشایری استان لرستان، این عملیات از جمله عملیات‌های سال‌های منتهی به پایان جنگ است و در شرایطی اجرا شد که به دنبال پیروزی‌های پی درپی رزمندگان اسلام در بیرون راندن متجاوز از خاک میهن اسلامی، استکبار جهانی بر تصمیم و اراده خود برای جلوگیری از پیروزی ایران بر ارتش بعثی اصرار ورزیده و از هیچ مساعدتی به رژیم بعث برای جلوگیری از سقوط آن دریغ نمی‌ورزید، در حالی که در نقطه مقابل، فشارها به ویژه فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران مضاعف شده و به تأسیسات اقتصادی و زیربنایی ایران حمله کردند.

قیمت نفت را نیز تا زیر 10 دلار کاهش داده و در جبهه‌های جنگ رو در رو نیز اطلاعات دقیق و گسترده‌ای را از تحرکات نیروهای ایرانی دراختیار رژیم بعث قرار می‌دادند. در واقع زنگ خطر اصلی برای جبهه استکبار به دنبال عملیات غرورآفرین والفجر 8 و فتح فاو که بیش از طرح‌ریزی جنگی به یک معجزه شباهت داشت به صدا درآمد و از آنجا که نیروهای اسلام با این پیروزی علاوه بر یک نمایش اقتدار، به مرزهای کویت نیز نزدیک شده بودند، غرب و متحدین منطقه‌ای صدام عزم خود برای تغییر موازنه جنگ را جزم کردند. از طرف دیگر، به دنبال عملیات موفقیت‌آمیز والفجر 8، نوعی رکود در جبهه‌های جنگ به ویژه در نیروهای خودی که همواره تحرک را در دستورکار خود داشتند، حاکم شده و این باعث شده بود تا نیروهای بعثی تحرکاتی را در اجرای عملیات‌های آفندی در برخی از جبهه‌ها آغاز نمایند. بر همین اساس نیز اجرای یک عملیات گسترده جدید که بتواند موازنه جدیدی را که در حال شکل‌گیری بود، تغییر دهد، ضروری به نظر می‌رسید و عملیات کربلای 4 برهمین اساس طرح‌ریزی شد.

البته استفاده از تجربه عملیات والفجر 8 و عبور از رودخانه و همچنین تکمیل اهداف عملیات مذکور نیز در تصمیم‌گیری برای انخاب این منطقه برای عملیات بی‌تأثیر نبود. عملیات کربلای 4 مقارن ساعت 30/22 مورخ سوم دی ماه سال 1365 درمنطقه عمومی ابوالخصیب و شلمچه آغاز و این عملیات نیز همانند چند عملیات دیگری که در این منطقه اجرا شد، شهر بصره را هدف گرفته بود. ویژگی بارز این عملیات آگاهی قبلی دشمن از آن بود و از آنجا که شرایط نیروهای دو طرف همواره ایجاب می‌کرد در آفندها از اصل غافلگیری استفاده شود، در این عملیات چنین امری محقق نشده و از ساعاتی قبل از آغاز عملیات، قرائن و شواهدی مبنی بر احتمال آگاهی دشمن از این عملیات بروز کرده و نهایتاً این امر اثبات شد اما روحیه بالای فرماندهان و رزمندگان و اشتیاق آنها برای هجوم بردن بر دشمن برای تحقق اهداف عملیات و برآورد احتمال موفقیت با درنظر گرفتن جمیع جهات، باعث اتخاذ تصمیم برای اجرای آن شد که نهایتاً با اثبات آمادگی کامل دشمن برای رویارویی با این عملیات، دستور توقف آن تقریباً پس از گذشت 24 ساعت از آغاز عملیات از سوی قرارگاه مقدم هدایت کننده عملیات صادر گردید. هر چند بخش عمده‌ای از اهداف تاکتیکی تعیین شده برای این عملیات محقق نشد، اما اهداف راهبردی آن تا حد زیادی تحقق یافت. شایان ذکر است در عملیات‌های نظامی، اهداف تاکتیکی و راهبردی متعددی می‌تواند تعریف شود و عمدتاً دستیابی به این اهداف مطلق نبوده و نسبی هستند، زیرا ارزیابی و پیش‌بینی واکنش دشمن و کیفیت آن در طراحی عملیات آفندی به طور مطلق امکان‌پذیر نبوده و بر این اساس موفقیت آن نیز نسبی خواهد بود. اینکه به دشمن نشان داده شود که بسیج یک نیروی 200 هزار نفری برای عملیات آفندی درآن شرایط همچنان امکان‌پذیر بوده و جرأت و جسارت در فرماندهان برای طرح‌ریزی و تصمیم‌گیری و اجرای عملیات نیز وجود دارد. آنچه مسلم است جنگی طولانی و وسیع همانند جنگ تحمیلی 8 ساله بدون فراز و فرود نمی‌توانست باشد و در هرعملیاتی ضعف‌ها و نقصان‌ها نیز قابل انکار نیست، اما آنچه بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که ملت ایران توانستند با استقامت و پایداری در مقابل تمامی جبهه کافر به مدت 8 سال ایستادگی نمایند و تسلیم خواسته‌های نامشروع و جاه‌طلبانه آن نشوند، و این خود درس بزرگی برای نسل‌های موجود و آینده در ایران و جهان بوده و خواهد بود. یاد و خاطره شهدای گرانقدر عملیات کربلای چهار که در آستانه سالروز آن قرار داریم، گرامی و راهشان پررهرو باد. تهیه‌کننده: سرهنگ محمد احدی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.